Product Details:
| Plant Type | Mineral water |
| Filling Capacity | 2400 bph |
| Usage | Jar, Bottle |
| Installation Service | Yes |
| Brand | Indian make |
| Capacity | 1000 lph |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 415V |
| Material | Stainless Steel |
| Manufacture | New Bharat Ion Exchange |
| Frequency | 60hz |
Product Details:
| Production Capacity | 50 BPM |
| Filling Capacity | 150 bottle/min |
| Water Purification Process | RO |
| Filling Material | Mineral Water |
| Container Type | Bottle |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 1 year |
SS Mineral Water Plant (50 BPM) is designed for hygienic and efficient bottling of mineral water at 50 bottles per minute. Constructed with high-grade stainless steel, it ensures corrosion resistance, easy cleaning, and durability. Ideal for small to medium-scale production, it delivers consistent output, reliable performance, and low maintenance.
Product Details:
| Machine Capacity | 5000 BPH |
| Automation Grade | Automatic /Semi-Automatic |
| Bottle Size | 250 ml, 500 ml, 2000 ml |
| Machine Type | Automatic |
| Warranty | 6 Months |
| Driven Type | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Mineral Water Filling Machine – 5000 BPH is designed for efficient and hygienic filling of mineral water bottles. Built with stainless steel construction, it ensures accurate filling, smooth operation, and low maintenance. Ideal for medium-scale production, it delivers consistent output while meeting food-grade quality standards.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | DEPENDS ON HEAD OF MACHINE |
| Usage/Application | AS PER REQUIREMENT |
| Model Name/Number | AS PER REQUIREMENT |
| Brand | AS PER REQUIREMENT |
| Material | ss |
| Packaging Material | AS PER PRODUCT FILL |
| Height Of Conveyor | AS PER REQUIREMENT |
| Weight | AS PER REQUIREMENT |
| Cap Size | AS PER REQUIREMENT |
| Capping Speed | AS PER REQUIREMENT |
| Material Grade | ELECTRIC |
| Phase | THREE PHASE |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |