Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500-1000 pouch per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Sealing Type | HEATER |
| Usage/Application | Liquid |
| Pouch Capacity | 10-50 grams |
| Pouch Length | 2 - 4 inches |
| Machine Power | 0-1 HP |
Additional Information:
Product Details:
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 2500-3000 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Surface Finish | Polished |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Type | AUTOMATIC |
| Driven Type | Electric |
| Capacity | 2000-2200 |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 150KG |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Production Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Brand | New Bharat Ion Exchange |
Automatic Pepsi Cola Pouch Packing Machine is designed for high-speed, precise, and hygienic packing of carbonated beverages in pouches. It ensures accurate filling, secure sealing, and consistent output. Ideal for small to large-scale beverage production, the machine offers reliable performance, easy operation, and minimal maintenance.
Product Details:
| Filling Capacity | 200-500 ml |
| Capacity | 300 LPD |
| Capacity(Litre/Hour) | 1000 |
| Speed | 1500 pouches/hr |
| No Of Lanes | Four Lane |
| Filling System | Volumetric |
| Sealing Type | Center Seal |
| Pouch Material | Laminated Film |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Suitable For | Water |
Ghee Pouch Packing Plant with Four Lane Volumetric Filler is designed for accurate and hygienic packing of 200–500 ml pouches. Featuring center seal technology, it delivers up to 1500 pouches per hour. Built with robust construction, it ensures consistent filling, minimal wastage, easy operation, and reliable performance for dairy applications.
Product Details:
| Production Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Model Name/Number | Liquid Packaging Machine |
Product Details:
| Application | Bottle Filling |
| Capacity | 100 bottle/min |
| Filling Material | Liquid |
| Packaging Type | As Per Requirement |
| Driven Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Size/Dimension | As Per Requirement |
| Country of Origin | Made in India |