Mineral Water Plant
Leading Manufacturer of ss mineral water plant, turnkey mineral drinking water plant, frp mineral water plant, mineral water plant, ro frp mineral water plant and mineral water isi project from Ahmedabad.
Approx. Price: Rs 1,75,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Filling Capacity | 30 containers/min |
| Water Purification Process | RO |
| Filling Material | Mineral Water |
| Container Type | Pouch |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Plant Accessories | PET Blowing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Purification Capacity | 50000LPH |
| Voltage | 240 V |
| Warranty | 1 year |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
Being a leading firm in this industry, we are deeply engaged in offering a high-quality range of SS Mineral Water Plant.
Turnkey Mineral Drinking Water Plant
Approx. Price: Rs 4,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Filling Capacity | 50 Containers/min |
| Water Purification Process | RO |
| Filling Material | Mineral Water |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Plant Accessories | PET Blowing Machine |
| Purification Capacity | 2000 L/hour |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 year |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
Turnkey Mineral Drinking Water Plant is a complete, ready-to-operate system for producing safe and purified drinking water. It integrates pre-treatment, reverse osmosis, UV/UF purification, and bottling or packaging. Designed for efficiency and hygiene, it ensures consistent quality, high output, low maintenance, and reliable performance for small to large-scale operations.
Approx. Price: Rs 2,00,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Filling Capacity | 20 containers/min |
| Water Purification Process | Chlorination |
| Filling Material | Mineral Water |
| Automation Grade | Automatic |
| Plant Accessories | Rinsing and Sealing Machine |
| Warranty | 6 months |
| Water Source | Borewell Water |
| Purification Capacity | 1000 L/hour |
Established in the year
2019, we
“New Bharat Ion Exchange” are a prominent firm that is engaged in
Manufacturer a wide range of
Filling Machine, Soft Drink Plant, Bottling Plant, etc. Located in
Ahmedabad (Gujarat, India), we are a
Sole Proprietorship firm and manufacture the offered products as per the set industry norms. Our valued clients can avail these products from us at reasonable rates.
Approx. Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Plant Capacity | 1000 LPH |
| Plant Type | RO Plant, Mineral Water |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage Type | Mineral Water |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three Phase |
| Installation Service | Provided |
Established in the year
2019, we
“New Bharat Ion Exchange” are a prominent firm that is engaged in
Manufacturer a wide range of
Filling Machine, Soft Drink Plant, Bottling Plant, etc. Located in
Ahmedabad (Gujarat, India), we are a
Sole Proprietorship firm and manufacture the offered products as per the set industry norms. Our valued clients can avail these products from us at reasonable rates.
RO FRP Mineral Water Plant
Approx. Price: Rs 1,10,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 500 LPH |
| Water Purification Process | RO |
| Filling Material | Mineral Water |
| Container Type | Pouch |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Plant Accessories | PET Blowing Machine |
| Material | FRP |
| Purification Capacity | 500 L/hour |
| Warranty | 1 year |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
We are among the reputed organizations, deeply engaged in offering an optimum quality range of
FRP Mineral Water Plant.
Mineral Water Isi Project
Approx. Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Service Location | All India |
| New | Yes |
| Make | New Bharat Ion Exchange |
| Customised | yes |
| Warranty | 1 Year |
Established in the year
2019, we
“New Bharat Ion Exchange” are a prominent firm that is engaged in
Manufacturer a wide range of
Filling Machine, Soft Drink Plant, Bottling Plant, etc. Located in
Ahmedabad (Gujarat, India), we are a
Sole Proprietorship firm and manufacture the offered products as per the set industry norms. Our valued clients can avail these products from us at reasonable rates.
Automatic Filling Machine
Approx. Price: Rs 8,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Application | Bottle Filling |
| Filling Material | Liquid |
| Driven Type | Mechanical |
Our firm is one of the well-known names in the industry for the Manufacturing of a large array of Reverse Osmosis System, Water Softener, Water Treatment Plant And System, DM Plant, Pouch Packing Machine, Shrink Wrapping Machine.
Approx. Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Filling Capacity | 150 bottle/min |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Plant Accessories | All |
| Water Purification Process | RO |
| Container Type | Pouch |
| Installation Type | As Per Requirement |
Established in the year
2019, we
“New Bharat Ion Exchange” are a prominent firm that is engaged in
Manufacturer a wide range of
Filling Machine, Soft Drink Plant, Bottling Plant, etc. Located in
Ahmedabad (Gujarat, India), we are a
Sole Proprietorship firm and manufacture the offered products as per the set industry norms. Our valued clients can avail these products from us at reasonable rates.
Second Hand Mineral Water Plant
Approx. Price: Rs 12,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Filling Capacity | 100 bottle/min |
| Water Purification Process | RO |
| Container Type | Pouch |
| Automation Grade | Automatic |
| Water Source | ALL |
Established in the year
2019, we
“New Bharat Ion Exchange” are a prominent firm that is engaged in
Manufacturer a wide range of
Filling Machine, Soft Drink Plant, Bottling Plant, etc. Located in
Ahmedabad (Gujarat, India), we are a
Sole Proprietorship firm and manufacture the offered products as per the set industry norms. Our valued clients can avail these products from us at reasonable rates.